"Rudolf Czerwononosy" świąteczna zabawa motoryczna

sobota, 26 grudnia 2020




Bohaterem dzisiejszego tutorialu będzie znany przez dzieci na całym świecie Rudolf Czerwononosy, jeden z reniferów ciągnących sanie Świętego Mikołaja.

Do wykonania zabawki potrzebujemy: piłeczki, niskiego kartonowego pudełka, nożyka, pisaka, farb, pędzli, brokatu (opcjonalnie).

Pracę zaczynamy od narysowania renifera na kartonowym pudełku. Następnie w miejscu nosa wycinamy dziurę odrobinę większą od naszej piłeczki. Na końcu malujemy Rudolfa farbami, dla lepszego efektu możemy posypać mokrą farbę brokatem. Gotowe!



Zabawa polega na takim manewrowaniu pudełkiem aby piłka wpadła w wycięty otwór. Ćwiczenie zaczynamy od zabawy jedną piłeczką, następnie możemy zwiększać ilość piłeczek .




🎄 Zapraszam do obejrzenia krótkiego filmiku 🎄

Czytaj dalej »

Zwierzątka z jesiennych liści

czwartek, 12 listopada 2020


Jesień to bardzo kolorowa pora roku, która przynosi nam wiele darów. Nie trzeba szukać daleko aby znaleźć liście w pięknych ciepłych barwach. Podrzucam wam zatem kilka prostych i kreatywnych pomysłów na ich wykorzystanie. Te sympatyczne zwierzątka z liści na pewno spodobają się dzieciom. Zachęcam was do tworzenia własnych kompozycji wraz z dziećmi, ogranicza was tylko wyobraźnia.

🍁



SOWA

Do stworzenia tej uroczej sówki potrzebne mam będą dwa liście klonu nałożone na siebie. Ogonki liści tworzą nogi. Dziub i oczy wycinamy z kolorowego papieru a następnie naklejamy na liścia.

  🦉



LIS

Lisek podobnie jak sowa jest bardzo prosty w wykonaniu. Potrzebujemy jednego liścia klonu, na którego naklejamy oczy nos i uszy wycięte z czarnego papieru. 

🦊

 

JEŻ

Do wykonania takiego sympatycznego jeżyka potrzebować będziemy liścia klonu lub kasztanowca, który będzie kolcami na grzbiecie zwierzęcia. Z papieru wycinamy półkole a na nim malujemy pyszczek naszego zwierzątka.

🦔



LEW

Zaczynamy od pokolorowania i wycięcia głowy lwa. Możemy pobrać dowolną grafikę z Internetu i wydrukować ją lub narysować głowę samodzielnie. W następnym kroku przystępujemy do przyklejania liści od spodu głowy, tworząc warstwy. Gotowe!

🦁



WIEWIÓRKA

W pierwszym kroku rysujemy lub drukujemy z Internetu dowolną sylwetę wiewiórki (najlepiej widok z boku). Kontur wiewiórki wypełniamy według naszych preferencji np. farbą lub plasteliną. Następnie doklejamy jej ogon z dużego liścia kasztanowca lub dębu. Wiewiórkę wycinamy lub pozostawiamy na kartce i dorysowujemy tło.

🌰






ŁOŚ

Do zrobienia tego sympatycznego zwierzątka potrzebne będą różnego rodzaju liście. Do wykonania poroża - liście dębu, uszy wykonujemy z nasion klonu, pyszczek i nosek zrobiłam z liści brzozy i topoli ale możecie wybrać inne przypominające kształt głowy :). Na końcu doklejamy oczy. Oczywiście nie musimy poprzestać na głowie, możemy zrobić także tułów. Do wykonania nóg i kopyt doskonale sprawdzą się nasiona klonu.

🦌


MOTYL

Do jego wykonania możemy użyć dowolnych liści o ciekawym kształcie. Tułów polecam zrobić z patyczka lub nasion klonu a czułki z ogonków liści.

🦋 


WAŻKA

Ważka jest bardzo prosta w wykonaniu a zarazem efektowna. Do tułowia wykonanego z patyczka wystarczy dokleić nasiona klonu czyli skrzydełka oraz ogonki liści.

🍂


PTAKI

Do wykonania takich sympatycznych ptaszków wykorzystamy specyficzny kształt liści wiązu szypułkowego. Bez trudu znajdziemy je w każdym parku lub w naszej najbliższej okolicy. Na dużego liścia nakładamy mniejszy tworząc skrzydło. Następnie doklejamy oko. Ptaki można wyciąć lub zostawić na kartce i dorysować tło.

🐦


Czytaj dalej »

Mucha wyszła!

niedziela, 4 października 2020


"Mucha wyszła" to prosta gra ćwicząca rozpoznawanie kierunków, umiejętność koncentracji uwagi, rozwijająca wyobraźnię przestrzenną. 

Do gry potrzebować będziemy planszę, którą dostosowujemy do wieku i możliwości dziecka. Przygotowałam dla was dwie plansze, 3x3 oraz 5x5, które możecie pobrać TUTAJ. Jeśli potrzebujecie większej na pewno bez trudu ją narysujecie. 

Zasady gry:

Muchę umiejscawiamy w środkowym polu planszy (muchę możemy zastąpić również innym dowolnym owadem lub zwierzątkiem). Osoba prowadząca wydaje polecenia, w jakim kierunku ma poruszać się mucha. Gracz natomiast śledzi wzrokiem jej ruchy po planszy. Dla ułatwienia gracz może rysować jej tor za pomocą strzałek lub przesuwać pionek/ sylwetę muchy po planszy. Gdy nasz owad opuści plansze gracz woła "Mucha wyszła!". Prowadzący może posługiwać się komendami: w prawo, w lewo, w górę, w dół lub nawigować dziecko posługując się kierunkami: północ, południe, wschód, zachód. Trzecią opcją jest prowadzenie gracza posługując się nazwami pól na planszy.

Przykłady:

1. Mucha idzie w prawo, mucha idzie w górę, mucha idzie w lewo, mucha idzie w lewo, mucha idzie w dół, mucha idzie w lewo.

- Mucha wyszła!

2. Mucha idzie na wschód, mucha idzie na północ, mucha idzie na zachód, mucha idzie na zachód, mucha idzie na  południe, mucha idzie na zachód.

- Mucha wyszła!

3. Mucha idzie na pole D3, mucha idzie na pole D2, mucha idzie na pole C2, mucha idzie na pole B2, mucha idzie na pole B3, mucha idzie na pole A3.

- Mucha wyszła!


Czytaj dalej »

Czyj to ogon?

sobota, 3 października 2020

 



    Dzisiejsze zadanie polega na dopasowaniu ogonków do zajączków w tym samym kolorze. 
    Wykonanie tej pomocy dydaktycznej jest bardzo proste. Na początku drukujemy przygotowane przeze mnie zajączki (link na końcu tego posta). Następnie wydruki laminujemy, wycinamy i opcjonalnie doklejamy rzep (szorstka strona) w miejscu ogona. Teraz wystarczy zakupić kolorowe pompony i możemy zacząć zabawę. 😊
    Ćwiczenie rozwija motorykę małą, percepcję wzrokową oraz umiejętność rozpoznawania kolorów.



Czytaj dalej »

Mieszkańcy podwodnej krainy - część 2

poniedziałek, 7 września 2020



Oto 6 kolejnych sympatycznych stworzeń morskich, które możecie wykonać wraz z dziećmi. Życzę wam miłej zabawy przy tworzeniu prac i zapraszam do obejrzenia poniższej galerii.

RYBKA ROZDYMKA

Pierwsza propozycja na dziś to rybka rozdymka. Ryby z tej rodziny wystraszone lub zaatakowane potrafią zwiększyć rozmiary ciała poprzez napompowanie wodą lub powietrzem, stąd jej kulisty kształt. Ciało ma pokryte niewielkimi kolcami. 

Do jej wykonania potrzebujemy plastikowy widelec, farby plakatowe, kartkę z bloku technicznego w kolorze granatowym lub czarnym oraz papier do pieczenia. Na ciemnej kartce za pomocą widelca rozmazujemy farbę tworząc charakterystyczne ślady. Po wyschnięciu farby przyklejamy rybie buzie i oczy a następnie płetwy wycięte z papieru do pieczenia, który tworzy ciekawy półtransparentny efekt.🐟



KONIK MORSKI

To sympatyczne zwierze morskie o charakterystycznym esowatym kształcie ciała możemy zrobić na dwa sposoby. 

Pierwsza wersja konika morskiego wykonana jest przy pomocy papilotek do babeczek. Pracę zaczynamy od narysowania na kolorowym kartoniku konturu zwierzątka. W następnym kroku do jego grzbietu i brzucha doklejamy pocięte brzegi papilotek tworząc płetwy. Na końcu dowolnie go ozdabiamy np. cekinami. Całość wycinamy i gotowe! 🐠

 


Do drugiej wersji konika potrzebny nam jest papierowy talerzyk i farby. 
Na talerzyku rysujemy kontur zwierzęcia. Jego grzbiet powinien znajdować się na charakterystycznie wytłoczonym brzegu talerzyka. Narysowany wzór wycinamy a następnie malujemy farbami i ozdabiamy. 🌊





REKIN

Za pośrednictwem słynnej angielskiej piosenki rekin stał się dla dzieci najbardziej lubianym zwierzęciem morskim. Możemy wykonać go na wiele kreatywnych sposobów. Ja chciałabym pokazać wam dziś jeden z nich. 

Rekin składa się z kilku elementów: głowy i płetw wyciętych z szarej gazety o prostych trójkątnych kształtach, oczu oraz czarnej okrągłej lub półokrągłej paszczy z białymi trójkątnymi zębami. Fale wycinamy lub wydzieramy z papieru o różnych odcieniach niebieskiego.  🦈



WIELORYB

Wieloryb a dokładniej płetwal błękitny jest największym zwierzęciem zamieszkującym naszą planetę. Ten wielki ssak otwory nosowe umieszczone ma na czubku głowy. Gdy oddycha emituje pionowy wybuch wody. Fontanna ta jest charakterystyczną cechą wielorybów. 🐳

Do stworzenia naszego wieloryba potrzebować będziemy papierowego kubeczka, niebieskiej wycinanki oraz drucika kreatywnego. Kubeczek malujemy farbą plakatową oraz jeśli zajdzie taka potrzeba przycinamy na pożądaną wysokość. Do kubeczka przytwierdzamy płetwy oraz ogon wycięte z papieru. W dnie kubka robimy otwór, do którego wkładamy drucik kreatywny tworząc fontannę. 💦


MAŁŻE

Ostatnia propozycja to szybkie i proste w wykonaniu małże. Nasza małża będzie składać się z muszli - wykonanej z papierowej papilotki do babeczek złożonej na pół oraz perły - styropianowej kulki. Jeśli takiej nie posiadamy możemy zrobić ją z plasteliny lub bibuły.🐚



Czytaj dalej »

Mieszkańcy podwodnej krainy - część 1

niedziela, 23 sierpnia 2020

 


Dzisiaj przygotowałam dla was 7 ciekawych i kreatywnych propozycji na stworzenie zwierzątek wodnych. Temat ten idealnie wpasuje się w wakacyjne zajęcia w przedszkolu i nie tylko. Mam nadzieję, że się zainspirujecie i stworzycie wraz z dziećmi podwodny świat. Zapraszam do obejrzenia poniższej galerii.


ŻÓŁW MORSKI 

Propozycja pierwsza to żółw morski. Skorupę zwierzęcia wykonamy przy użyciu folii bąbelkowej. W wersji pierwszej wycinamy z folii kształt skorupy i malujemy ją farbami plakatowymi a po zaschnięciu przyklejamy do sylwety żółwia. W drugiej wersji folia posłuży nam jako stempel. Malujemy ją farbą a następnie odciskamy na papierze lub gdy chcemy uzyskać bardziej przestrzenny efekt na talerzyku papierowym. Na końcu doczepiamy nogi, głowę, ogon i gotowe. 🐢





KRAB

Kolejna propozycja to krab wykonany z odciśniętych dłoni na papierze. Kciuki tworzą oczy zwierzęcia a pozostałe palce odnóża. Następnie tworzymy plaże, po której przechadza się krab - smarujemy dół kartki klejem i wysypujemy ją bułką tartą, manną lub piaskiem. 🦀




PŁASZCZKA

Z papierowego talerzyka wycinamy trójkąt i malujemy go na wybrany kolor. Ja do pomalowania mojej płaszczki użyłam akwareli. Dzięki niej możemy tworzyć idealne przejścia kolorów a także namoczymy papier na tyle by naturalnie wygiął się tworząc zadarte płetwy. Następnie do talerzyka przytwierdzamy drucik kreatywny tworząc ogon. Na górnej części ciała naszej ryby doklejamy oczy a na dolnej dorysowujemy buzię. 😊



ROZGWIAZDA

Z kolorowego papieru wycinamy gwiazdki a następnie ozdabiamy je płatkami śniadaniowymi typu Cheerios. Smaczna zabawa gwarantowana. ⭐🍯



MEDUZA

Papierowy talerz przecinamy na pół a następnie w miejscu przecięcia za pomocą dziurkacza robimy otwory. Przez dziurki przeplatamy różnego rodzaju wstążki, sznurki lub bibułę tworząc parzydełka. Opcjonalnie, zamiast talerzyka możemy użyć jednorazowej miseczki robiąc dziurki na około jego krawędzi a na jej ściankach rysując oczy.🎀




OŚMIORNICA

Ostatnią na dziś propozycją jest ośmiornica. Wersja pierwsza - z kartki robimy rulon i sklejamy go na brzegu aby się nie rozwinął. Następnie nacinamy go od dołu tworząc 8 pasków. W następnym kroku na paskach malujemy okręgi symbolizujące przyssawki (możemy użyć również płatków tak jak przy rozgwieździe). Zwijamy powstałe paski formując ramiona ośmiornicy. W ostatnim kroku domalowujemy buzię i gotowe. 
Wersja druga świetnie nadaje się do pracy w grupie. Zaczynamy od nadmuchania balona i namalowania na nim twarzy naszej ośmiornicy. Jej ramiona tworzą papierowe łańcuchy, które można stworzyć wraz z dziećmi i połączyć w dłuższe części. Na końcu przytwierdzamy je za pomocą sznurka do balonu. 🐙



Czytaj dalej »

Owieczka wspierająca rozwój motoryki małej

piątek, 31 lipca 2020




Samodzielnie można zrobić mnóstwo ciekawych zabawek rozwijających motorykę małą u dziecka. Dziś chcę Wam pokazać jak z kartonowego pudełka i patyczków kosmetycznych można wykonać atrakcyjną zabawkę terapeutyczną. 

Do wykonania zabawki potrzebujemy: małego kartonowego pudełka, kilka patyczków kosmetycznych, markera oraz ostrego przedmiotu do wykonania dziurek.

Pracę zaczynamy od namalowania owcy na kartonowym pudełku. Kolejnym krokiem jest zrobienie dziurek. Ja wykonałam je za pomocą małego śrubokręta. Na końcu przecinamy patyczki kosmetyczne na pół i gotowe!

Zabawa polega na umieszczeniu w dziurkach patyczków kosmetycznych. Ćwiczenie można modyfikować i dostosowywać do wieku i możliwości dziecka, np. poprzez zwiększenie ilości dziurek, wykonywanie ćwiczenia na czas lub oznaczenia dziurek i patyczków kolorami.

Życzę Wam miłej i owocnej zabawy a już wkrótce więcej pomysłów na zabawki motoryczne. 😊
















Czytaj dalej »

Plansze do kodowania - zaprowadź zwierzątko do celu

poniedziałek, 27 lipca 2020



Kodowanie - jego elementy warto wprowadzać już od najmłodszych lat. Rozwija ono umiejętności matematyczne, myślenie logiczne, wyobraźnię przestrzenną, pamięć, koncentrację i uwagę oraz percepcję wzrokową. 

Nie potrzebujemy do tego komputera czy robota, wystarczy wydrukowana plansza do kodowania oraz kredki, kwadratowe kartoniki lub pionek. Zadanie polega na tym aby zaprowadzić zwierzątko do jego domu lub pożywienia zgodnie z podanym kodem strzałkowym lub według własnego pomysłu. Dziecko zamalowuje odpowiednie kratki lub, jeśli chcemy planszę wykorzystać wielokrotnie, przesuwa po niej pionek lub układa na planszy kwadratowe kartoniki. W następnym etapie dzieci odczytują drogę i  podejmują próbę samodzielnego kodowania. 

Stworzyłam dla Was 11 przykładowych plansz, które znajdują się do pobrania w linku poniżej. Zachęcam również do samodzielnego ich tworzenia, ponieważ są proste w wykonaniu i z łatwością możemy dostosować je do wieku naszych podopiecznych oraz do tematu prowadzonych przez nas zajęć. 

Zapraszam do zabawy z kodowaniem! Niedługo pojawi się więcej materiałów w tym temacie.😊

~ KN










Czytaj dalej »

Kurczaczkowe zabawy wielkanocne

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia